Enstitümüz yıllar içinde uzmanlarını çocuk psikodraması eğitimlerinden geçirmiş ve bugün birçok farklı merkezde uygulanmakta olan çocuk psikodramasi gruplarının öncülüğünü yapmıştır. Çocuk psikodraması her tür davranış sorunu olan, hiperaktif, içe kapanık, arkadaşları ve öğretmenleri ile uyumsuz, saldırgan, kardeş kıskançlığı yasayan, ders basarisi düşük, boşanmış ailelerden gelen, ebeveynlerini kaybeden, kabusları ve korkuları olan, tacize uğrayan ve daha birçok güçlüğü yasayan  çocuğun katılabildiği ve 4-6 çocuğun birlikte çalışarak ürettiği yaratıcı bir tedavi ortamıdır.

Bireysel görüşmenin ardından gruba alınan çocuklar bir terapist ve en az bir yardımcı terapist ile çalışmalarını sürdürürler. Grup çalışmasına katılan çocukların ebeveynleriyle ayda iki kez 1,5 saat süren grup çalışması yapılmaktadır. Bireysel görüşmelere göre son derece ekonomik olan bu gruplar çocukların yalnızca sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak değil, ayni zamanda kişisel gelişimlerine katkıda bulunma amacını da güderler. Tüm grup çalışmaları Enstitü Başkanı ve Türkiye’de Çocuk Psikodramasinin kurucusu olan Deniz Altınay tarafından denetlenmekte ve süpervizyonu Esra Bilik tarafından yapılmaktadır. Hafta sonu gruplarinin yani sira hafta içi gruplarimiz da bulunmaktadir. Grupların süresi 1,5 saattir ve her grup haftada bir kez toplanır. Türkiye’deki en önemli psikodrama merkezlerinden birisi olan enstitümüz çalışanları sürekli olarak eğitim alarak kendilerini geliştirmekte ve dünyadaki yenilikleri takip etmektedirler. Psikodrama konusunda Deniz Altinay’in Sistem Yayıncılıktan çıkan kitaplarına başvurabilirsiniz. Enstitü Yayınları Bölümü’nde kitaplarımız tanıtılmıştır.

ÇOCUK  PSİKODRAMASI   BİRİMİ   ÇALIŞMALARI

Çocuğunuzun çekingen, saldırgan  ve  aşırı  hareketli  olduğu, uyumsuzluk   yaşadığı  durumları  fark ediyor  olabilirsiniz. Bazen  size  anlamsız  gelebilecek  korkulara  kapıldığını, göz  kırpma, saçıyla  oynama  gibi  tikler geliştirdiğini, bir   oyuncağından, bir  eşyasından   ya  da  sizden  ayrılmada   zorlandığını  ve  tüm  çabalarınıza  rağmen  bunların  devam  ettiğini  görüyorsunuz. Ya  da   çocuğunuz  yemek  yeme   konusunda  problem   yaşıyor, eşyalarını, çevresindeki  bireyleri  paylaşmak  istemiyor   olabilir.

Aile  içinde  çatışma, boşanma  ya  da   ölüm   durumunda  yaşanabilecek  duygularla    başetmede  yetişkinlerin  ne   kadar   zorlandığını  düşünün. Onların  çocuk  yaşlarından   dolayı   anlamayacağını  düşündüğümüz  bir   çok   konuda   çocuklar  bizlerden  çok  daha   hassas  ve  duyarlıdır. Onların   yaşayacakları   duygu  ve   sorunlarıyla   başetmelerine   yardımcı   olmak   istiyorsanız   çocuklarınızı  psikodrama     ile   tanıştırabilirsiniz. 

Çünkü  psikodrama  yoluyla   çocuk, kendini  ifade   etme  becerisi  kazanır. Kendisine  karşı   güveni  artar, kendisi  ve  çevresine   karşı   farkındalık  geliştirir   ve   ilişkilerinde   sağlıklı  davranışlar  benimser. 

Yaratıcılığını  ve  rol   repertuarını   zenginleştirir. Karşılaştığı   güçlüklerle  başetmeyi     öğrenir   ve  sorun  çözme  becerisi    kazanır. Korku  ve  kaygılarıyla   başetmeyi  öğrenir. Çevresinde  olup  bitenlere  karşı   duyarlı  bir  tutum   geliştirir. Konsantrasyon  gücü   gelişir. 

Peki, bütün bunlar  nasıl  olur?

Öncelikle  çalışılacak   konu   ile   ilgili  olarak  çocuklar   hazırlanır. Terapist  birtakım  konuları gruba   sunabilir  veya  çocuklar  önerilerde    bulunur. Daha   sonra    seçilen   konu, rol   alma, rol   değiştirme, ayna, eşleme   gibi  bir  çok   psikodrama  tekniğinden  yararlanılarak   çocuklarla   birlikte   çalışılır. Oturumun   sonunda  öğrenilen, kazanılan   her  şey  gözden   geçirilir. Bu   aşamada   da   çocuklar   son  derece   aktiftir.        

Tüm  bu   süreç  çocukların   korunaklı   ve  özgür   hissedecekleri  tedavi   edici   sahnede   gerçekleştirilir. Böylece  çocuklar   duygu, düşünce   ve   zorluklarını   farkedebilecekleri   ve    bunları   sözel   ve  bedensel  olarak   rahatça   ifade   edebilecekleri   bir   ortam     bulurlar. Böylece  çocuk, öncelikle    daha    yaratıcı   ve   spontan   olur, yeni  ve  sağlıklı   davranış  modelleri  geliştirmeyi  öğrenir.    

Grup oturumları 1 saat 15 dk sürmektedir. Haftada 1 kez toplanılır.

  • Hafta içi ve hafta sonu grup çalışmaları düzenlenmektedir.
  • Her grupta maximum 6 çocuk bulunur.
  • Her grupta 1 terapist ve en az 1 yardımcı terapist çalışmayı yürütür.
  • Tüm çocuklarla gruptan önce bireysel seans yapılır ve aile ile görüşülür.
  • Ailelerle  ayda iki kez 1,5 saat süren grup çalışmaları yapılmaktadır.

Bu çalışmalar her yıl düzenlenmeyebilirler. 

İSTANBUL PSİKODRAMA ENSTİTÜSÜ
psikodrama@istpsikodrama.com.tr
+90 532 213 63 62