İlgililere,

İstanbul Psikodrama Enstitüsü ve Türkiye Psikodrama Eğitim Enstitüleri Birliği olarak coronavirüsten etkilenenlere hizmet veren Sağlık Çalışanları, Emniyet Çalışanları ve Belediye kriz yönetiminde çalışan yönetici ve alt ekip için online grup destek çalışmaları için hazırız. Bu çalışmalar 10 ila 100 kişiye aynı anda grup olarak yapılabilecektir. Kurum olarak ya da grup olarak, grup adına başvurulmalıdır.

➡ Belirlenen bu gruplara online grupla psikolojik destek için bu iletiyi mümkün olduğunca çok sayıda KİŞİYE ve KURUMA iletmenizde fayda vardır. İlgili Poster ek’de bulunmaktadır.

➡ Ad-soyad, telefon, göreviniz, e-mail bilgilerinizle hangi grup için destek istediğinizi belirterek WhatsApp mesaj hattı veya E-mail üzerinden bize mesaj iletilebilir:

E-mail: psikodrama@istpsikodrama.com.tr    WhatsApp: +90 532 2136362

----------------

Pandemi’nin hızla ülkemizde etkisini gösterdiği bu günlerde Sağlık Çalışanları, Doktorlar, Hemşireler, Hasta Bakıcılar ve Hastane İdari Personeli zor zamanlardan geçiyorlar. Toplumda baş gösteren yaygın psikolojik sorunlar ( çaresizlik, öfke, üzüntü, izolasyon ve yalnızlık duygusu, kaygı , anlam kaybı, depresyon, fobi ve daha ağır tablolar) Sağlık Çalışanlarında ve ayrıca Belediye Kriz Ekiplerinde,  Güvenlik Görevlilerinde de artış gösteriyor. Öncelikli olarak bu gruplardan başlamak üzere “Psikolojik Destek Grupları”nı planladık. Bütün yaşamımız irili ufaklı gruplar içinde geçiyor, o gruplar içinde hastalanıyoruz ya da şifa buluyoruz. Grubun tedavi edici etmenlerini kullanılmasıyla bu “Destek Grupları”na katılanlar Somatik, Duygusal, Sosyal alanlardaki sorunları konuşabilmek ve sarsılan ya da eksik olan Anlam bilgisini yeniden oluşturmak şansını yakalayabileceklerdir. Ölümlerin artışı nedeniyle yas yaşayan bireylerin kayıp ve yas süreçleri ile ilgilenilmesini de bir süre sonra zorunlu hale gelecektir. Bu çalışmaların da grup ile yapılması ve psikodramatik sistemden yararlanılması sürece büyük katkılar sağlamaktadır.

Giderek toplumsal olarak da hastalanıyoruz. Korkan bir toplum haline geldik, yöneticiler üstlerindeki baskı nedeniyle her geçen gün bu korkuya daha da fazla yeni düşmektedirler. Toplum aşırı kontrolcü bir yapıya doğru ilerliyor. Tedbir almanın son derece gerekli olmasına karşın toplumun cesaretlendirilmesi de aynı oranda gerçekleştirilmek zorunda. Toplum sağlıksız önyargılara sahip oluyor. Depresif toplumsal karakteristikler kişileri yakalıyor. 

“Psikolojik Destek Grupları”ında gruba müdahale yayılma etkisiyle belli bir sürede tüm topluma ulaşmayı hedeflemekte ve bireysel müdahalelerden daha hızlı sonuç alınmasına yardım edebilmektedir. Altta gördüğünüz irtibat bilgilerinden personelleriniz için bize ulaşınız ve gönüllü online destek gruplarından yararlanınız.

İstanbul Psikodrama Enstitüsü
Türkiye Psikodrama Enstitüler Birliği