Merih Ünsal

Psikodrama Eğitmeni

MERİH ÜNSAL

 

Ege Üniversitesi , Psikoloji bölümü mezunudur. Pusula Psikodrama Enstitüsü Kurucusu ve başkanıdır.

I.P.I. İstanbul Psikodrama Enstitüsü’ne bağlı psikodrama eğitmenidir.

İstanbul Psikodrama Enstitüsü Avrupa Psikoterapi Derneği ve (EAP) ve Avrupa Eğitim Kurumları Federasyonu (FEPTO)  tarafından akredite  edilmiştir. 

Avrupa Uluslararası Milton Erikson Hipnoz Enstitüsü ve       Yeditepe Üniversitesi onaylı Hipnoterapisttir. Doğa Dönüşüm  ve Psikodrama Uygulama Okulu ve Terapileri Okulu Kurucusu ve Eğitmenidir.''Diyabette ve Obezitede Yaşam Yönetimi'' , ''Obezite ve Psikodrama Destek ve Tedavi Grupları'' programının kurucusu ve uygulayıcısıdır.

NLPTA (Nöro-Linguistik Programlama Eğitmenler Birliği) Eğitmeni ve uzmanıdır.

1965 Denizli doğumlu olan Merih Ünsal, 1986 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Aynı zamanda Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler fakültesi'nden ‘ Pedagojik Formasyon Sertifikasını’’ almıştır . Mezun olduktan sonra uzun yıllar Ankara’da özel bir lisede okul psikoloğu olarak çalışmış, daha sonra çeşitli şirketlerde ‘’İnsan Kaynakları Uzmanı ve Endüstriyel Psikolog ‘’ olarak çalışmaya devam etmiştir . Endüstri alanında farklı çalışmalara katılarak şirket ve kurumlara danışmanlık ve koçluk yapmıştır. Halen daha kurucusu ve sahibi olduğu Pusula Psikodrama ve Eğitim Danışmanlık  Merkezi’nde çalışmalarına Psikolog-  Psikoterapist - Psikodrama Terapisti/Eğitmeni (Bireysel ve grup terapisti)  ve NLP Eğitmen Eğitimcisi/Uzmanı/Uygulayıcısı ve Hipnoterapist  olarak devam etmektedir.

1999 yılında kurmuş olduğu Pusula Gelişim ve Eğitim Danışmanlık Merkezi'ne Psikodrama Uzman Yetiştirme Eğitimleri programlarını da  katarak enstitü haline dönüştürmüş  ve  2016 yılında Pusula Psikodrama Enstitüsü ve Danışmanlık Merkezi olarak faaliyetlerine davam etmektedir.

İstanbul Psikodrama Enstitüsünün organizasyonları içinde New York Psikodrama ve Sosyometri Enstitüsü’nün değerli terapistleri ve Amerikan Grup Psikoterapileri Derneğinin terapistleri ve daha birçok terapistle çalışmıştır. İstanbul Uluslararası Zerka Moreno Enstitüsü Psikodrama Grup Psikoterapistliği Eğitimlerine katılmıştır. Sosyometri ve psikodrama alanında  7 yıl süren temel  ve ileri düzey uygulamalı eğitim ve teorik eğitim almış 15 yıldır da bu alanda çalışma yapmakta ve psikodrama terapisti , eğitmeni ve süpervizörü olarak çalışmaktadır. Çeşitli  ulusal ve uluslar arası platformlara katılarak, okullarda , şirketlerde ve merkezinde verdiği eğitim ve yönettiği  grup çalışmaları ile bu sistemin tanıtılmasında yer almıştır.

Avrupa Psikoterapi Deneğinin (EAP) akredite edilmiş kurumsal üyesi olarak faaliyet gösteren ve Psikodrama Eğitim Kurumları Federasyonu (FEPTO) onaylı diploma veren İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde,  Psikodrama Eğitimlerini tamamlayarak  Co- Terapist ve Psikodrama  Grup Psikoterapisti  diplomasını almıştır. Üst aşama eğitimi tezinde, Psikodrama’da An Felsefesine Göre Somutlaştırma (Somutlaştırmanın Büyüsü) ‘’  konulu tezinde de beden-zihin-ruh  üçlüsünün birbiri ile bağlantısını terapötik  açıdan incelemiş ve hafıza, düşünce hatırlama ve yeniden yaşama gibi psişik mekanizmaların somutlaştırma tekniği ile nasıl ortaya çıkarıldığını araştırmıştır. Aynı  kurum bünyesinde, psikodramatist yetiştirme yetkisini veren ve iki yıl süren, “ Eğiticinin Eğitimi programı”nı tamamlayarak ''Psikodrama Grup Psikoterapisti ve Eğitimcisi '' ünvanını da almıştır.

Endüstri ve Örgüt Uygulamaları,  Grup ve Bireysel terapistliği yanısıra  gelişim aşamalarında beden ve bilinçdışı  ile de ilgilenmiş ve  Enerji Terapileri (reiki vs)  ve Duygusal Özgürlük Teknikleri (EFT), EMDR ile ilgili  çeşitli work shop ve eğitimlere  katılmış ve Roger Walker ‘dan regresyon terapisi eğitimi almıştır. Meditasyon, astroloji , hipnoz, gevşeme teknikleri ve Alternatif Tıpla alanındaki eğitim seminer ve programlara katılmıştır ve ilerleyen süreçte terapilerinde bu teknikleri kullanmıştır.

Bunların yanısıra iletişime verdiği önem üzerine NLP Sertifikasyonlu Eğitim Programlarına katılmış ve NLP üzerine ilk master Trainer olan INLPTA (American NLP Eğitmenleri Derneği kurucusu Dr. Wyatt Woodsmall ve gene dünyaca ünlü , Hipnoz ve iletişimde ve özellikle Busıness NLP ‘de uzman Robert Smith ile çalışmalar yapmış ve Milton Erikson Hipnozu ile ilgili sertifika programına katılmıştır. Kendisi Uluslar arası NLP Eğitmenleri Birliği, INLPTA ve NLPDER tarafından tanınan NLP özel Eğitmenidir. NLP Practitioner, NLP Master Practitioner, NLP Trainer Training sertifikalarına sahiptir..Aynı zamanda American Hipnosise Enstitü (Milton Erikson Hipnoz Teknikleri )  ve Yeditepe Üniversitesi Tıbbi Hipnoz Derneği( Bilinçli Hipnoz Teknikleri) sertifikalarına sahip bir hipnoterapisttir. İlerleyen süreçlerde bilinçaltı çalışmalarına olan ilgisi nedeni ile nefes terapi, regresyon terapisi, time line geçmiş zaman terapisi, beden terapisi ve aile çift terapileri üzerine eğitimler almıştır. Bu süreler içinde çeşitli spor kuruluşlarına ve teknik direktörleri ile mentörlük ve koçluk çalışmalarını ve projelerini yürütmüş olup, bu çalışmalarına koçluk hizmetleri çerçevesinde devam etmiştir.

Şu an çocuklara, öğrencilere, eğitimcilere, ana-babalara, yetişkinlere , okullara ve şirketlere yönelik Bireysel ve Grup Psikoterapileri uygulamakta olup, danışmanlık , çift ve aile terapileri ile Psikodrama yaşantı grupları ve eğitimleri düzenlemektedir. Bununla birlikte, NLP uluslar arası yaşam koçluğu ve NLP sertifika eğitimleri düzenlemekte ve Pusula bünyesinde faaliyet gösteren , kendisinin geliştirdiği, Koruyucu Ruh Sağlığı alanında , (DIvOB), Diyabette ve Obezitede yaşam yönetimi projesini yürütmekte ve Obezite Psikodrama Grup Terapileri ve Yeme Bozuklukları üzerine çalışmalara devam etmektedir. Tüm bu süreçlerden sonra ‘’ Yaşayarak Öğrenmenin ‘’ kişinin yaşamında , tutum , davranış ve inanç geliştirmesinde önemli olduğunu görerek ‘’ Doğa da yaşayarak farkındalık geliştirme DOĞADA PSİKODRAMA UYGULAMALARI (Sua Sponte -  Kendini Yaratmak ) kişisel gelişim uygulamalarını projelendirmektedir. Algılama,düşünme, iletişim, farkındalık, spontanlık ve eylemin kişi üzerinde çok etkili olduğu inancıyla, kişilere ‘’başkalarının arzuları doğrultusunda yaşamak yerine hayatlarının sorumluluğunu kendi üzerlerine almalarını ve hayatta mutluluğu yakalamaları konusunda’’ onlara destek vermeyi, farkındalık kazandırmayı ve kişileri eğiterek kendilerini geliştirmelerini ilke edinmiştir